Reportáže

Festival řemesel a jablečné slavnosti 2014

Festival řemesel a jablečné slavnosti 2014

Festival řemesel a jablečné slavnosti se těšily rekordnímu zájmu návštěvníků

Dračí souboje a běh
Ještě před zahájením festivalu běhalo od bezmračného rána 133 dětí s rodiči a vypouštěli draky do nebe na poli nad Strančicemi. Soutěže a dračí souboje pořádalo sdružení Volba pro Všestary a Hasičský sbor Všestary. Domácky vyrobený drak doneslo 13 dětí, které byly na pódiu během festivalu odměněni dárky od hračkářství Bambule. Každé dítě také dostalo balónek plněný heliem.

 

V sobotu 4. října 2014 se ve středočeských Strančicích uskutečnil již 4. ročník akce, jež byla ve znamení řemeslného trhu a slavností jablek. Příchozí návštěvníci nejvíce zaujaly ochutnávky jablek od místních sadařů, soutěž o nejlepší jablečný zákusek a nabídka ručně vyráběných výrobků místních i přespolních řemeslníků. V obležení dětí byly také tvořivé dílničky, kde si mohly vyzkoušet tradiční řemesla.

Tradiční řemesla a dílničky pro děti
Přírodní areál zdejšího minigolfu se na den proměnil v řemeslný trh, na který dorazili šikovní řemeslníci z blízkého i vzdálenějšího okolí. „Největší zastoupení měli držitelé regionálních certifikovaných značek regionu za Prahou – Zápraží a též Polabí. Též přijeli výrobci z Kraje blanických rytířů, Prácheňska a Vysočiny,“ říká jeden z organizátorů akce Aleš Rudl z MAS Říčansko.

 

Ve stylových stáncích bylo možné pořídit vše od ručně vyráběných oděvních doplňků, šperků, dřevěných a keramických výrobků, domácích marmelád, medů, perníků, mýdel až po rukodělné, látkové a kované výrobky do domácnosti či paličkované nebo sklářské ozdoby.

„Pro děti bylo připraveno deset tvořivých dílniček, kde si mohly vyzkoušet například zdobení perníků, řezbářství, sklářství, moštování jablek či práci s keramikou,“ vyjmenovává ředitelka MAS Říčansko Pavlína Filková.
Tyto workshopy vzaly děti doslova útokem a bylo vidět, jak je velice baví. Po absolvování alespoň poloviny z nich, pak chodily na start pro odměny.

Soutěž o nejlepší jablečný zákusek a ochutnávky jablek
Celý den byl ve znamení tématu jablek. V jablečném stanu byly připraveny ochutnávky patnácti jablečných odrůd od místních sadařů Ing. Jana Janovského a Ovocnářského centra Jiřího Nedbala.
Příchozí nakrájená jablka ochutnávali a hodnotili. Jako nejlepší návštěvníci zvolili odrůdu Gala ze sadů Ing. Jana Janovského, která vyhrála již při prvním ročníku slavností jablek. Ze sadu Jiřího Nedbala nejvíce chutnala odrůda Bohemie.

 

Velkou pozornost vzbudila soutěž o nejlepší jablečný zákusek. „Letos bylo do soutěže přihlášeno neuvěřitelných 34 moučníků, což je v její dosavadní historii rekord. Všem kuchařkám a kuchařům patří velké poděkování, úroveň všech moučníků byla velmi vysoká,“ zhodnotila zapojení hospodyněk i milovníků pečení autorka jablečných slavností Hana Jarošová.

Nejlepší zákusek zvolili sami návštěvníci, kteří moučníky posuzovali jak opticky, tak i chuťově. V souboji vyhrál zákusek pod č. 1 Francouzský jablečný koláč. Jeho autorka paní Hanka Jedličková ze Strančic při přebírání hlavní ceny jabloně prozradila, že moučník se po grilování polévá bílým rumem s marmeládou. Zajímavostí bylo třetí místo, které obdržel moučník ze školní jídelny, která pečlivě nominovala jeden z odzkoušených.
O degustaci a hodnocení byl mimořádný zájem a lidé si kvalitu a originalitu velice pochvalovali.
Pokud měli návštěvníci chuť na jablečný mošt, mohli si ho vlastnoručně vyrobit na obřím lisu dovezeném Muzeem Říčany nebo zakoupit již hotový od moštárny z Lažan.

 

Bohatý program na pódiu zajistili především nadané děti
Celou akci doplňoval pestrý program na pódiu, kde se vystřídaly desítky vystupujících, které uváděl moderátor Aleš Matoušek. Velkému zájmu se těšila, jak pěvecká tak i recitační pásma. Snad největší potlesk patřil dětskému 35 člennému pěveckému sboru Coro Piccolo, které představilo svojí pohádku O Červené Karkulce.

Milé bylo vystoupení Souboru historického tance Salomé, do kterého se mohli zapojit i přihlížející. Během odpoledne strhnul zájem i útok hasičat ze svojšovického sboru, jenž některé postříkal kapkami vody. Jako profesionálové působili členové nové kapely One Night Gentleman. Akrobatickými prvky se hemžil výstup oddílu Ant Parkour Deadly Team Říčany. Obdiv a zájem si vysloužili mladí hudebníci a pěvci ze ZUŠ Velké Popovice a také pohádka Honza a drak od Jana Hrubce. Básničky a říkadla od žáčků z mateřské školky Slunečnice, premiérového veřejného vystoupení školky a také od starších žáků druhé a třetích tříd základní školy Strančice získali pozornost a uznání pyšných rodičů a publika.

"Zářivý v bílých tobocích byli sportovci oddílu Taekwon-da Sparing, kteří dokonce silou lámali tvárnice." uvádí ředitelka mateřského centra Lodička Michaela Hupcejová. V tempu se předvedli děvčata z tanečního souboru Dance-Lucky Strančice. Program byl zakončen společným úderným "Bubnováním v kruhu" návštěvníků na 30 různých bubnů a i poté odcházeli návštěvníci z areálu jen pozvolna. Bylo vidět, že je atmosféra nesoucí se ve staročeském duchu doslova okouzlila.
Rozjaření a potěšení našly děti na staročeském ručně poháněném kolotoči nebo u střelnice se špunty a nebo v ZOO koutku plného koziček a poníků od Veroniky Procházkové.

 

Poděkování patří jak organizátorům akce, jimiž jsou Místní akční skupina Říčansko a Mateřské centrum Lodička a Hanka Jarošová, tak i řadě sponzorů díky nimž mohla být akce realizována. K nejvýznamnějším patří: Celostátní síť pro venkov, obec Strančice, Hana Jarošová, DMA kompenzační pomůcky, Bonavita, Sady Ing. Jana Janovského, Ovocnářské centrum Nedbal, Klub rodičů a přátel školy Strančice, obec Všestary, pekařství Frydrych, Mountfield, Bambule a SDH Svojšovice. 
Velkou měrou pomohli i členové správní rady MAS Říčansko a celá řada dalších dobrovolníků. Poděkování patří i majiteli přírodního areálu panu Pelákovi, kde se akce konala.

Všem návštěvníkům i všem vystupujícím moc a moc děkujeme a těšíme se na shledanou příští rok na začátku října.
Text a foto: kolektiv organizátorů

Related Articles