Reportáže

Festival řemesel a jablečné slavnosti 2016

Festival řemesel a jablečné slavnosti 2016

Festival ve Strančicích ve znamení jablek a řemesel vychytal neuvěřitelné počasí

V sobotu 1. října 2016 se uskutečnil 6. ročník Festivalu řemesel a jablečných slavností ve Strančicích. Akce se těšila veliké pozornosti již od samého začátku. Stále bylo živo u jablečného stanu, kde byly připraveny ochutnávky různých odrůd jablek. Po obědě se rozběhla populární soutěž o nejlepší jablečný zákusek. Bohatý řemeslný trh doplňovaly tvořivé dílničky, kde se děti mohly naučit tradičním i novějším řemeslům. Připraven byl bohatý program na pódiu, kde letos asi nejvíce potěšilo divadlo Hybernia a jejich ukázky písní z nového muzikálu Alenka v kraji zázraků s Annou Slováčkovou a Ernestem Čekanem. Sobotní akci připravily organizace MAS Říčansko, RC Lodička a společnost Na Vlnách.

Od časného rána se začal areál strančického minigolfu zaplňovat stánky a organizátoři měli plné ruce práce, aby vše stihli, než bude Festival řemesel a jablečných slavností v 11h zahájen. Přitom již okolo desáté začali do areálu proudit první návštěvníci. Areál minigolfu se na celý den proměnil v řemeslný trh s jablečnými slavnostmi a nápaditým programem na pódiu. Téměř 60 stánků nabízelo především regionální výrobky místních či přespolních řemeslníků. Naprostou většinu z nich tvořili držitelé regionálních značek. Nejvíce připraveného zboží neslo ocenění certifikátem Zápraží originální produkt© (regionální značka oblasti Říčanska a Dolnobřežanska).
Dále bylo možné zakoupit výrobky registrovaných značek z Polabí, Toulava, Kraje blanických rytířů, Vysočina a dalších regionů. Každý si mohl pořídit ručně vyráběné košíky, šperky, perníky, kabelky, pletené zboží, keramiku, vitráže, med, marmelády, mýdla, doplňky do domácnosti i kuchyně a další.

Mlsným jazýčkům neunikly mošty, vína, šťávy, voňavá káva, Makový nápoj, sladké valašské frgály, trdelník a další cukrovinky, či nejrůznější speciality raw chuťovek, nebo pochoutky ze staročeské kuchyně, a dokonce klobásy z řeznictví Strančice. Výzdobu areálu zpestřily výrobky v podobě jablíček, obrázků kompotů jablek od dětí z MŠ Strančice, která se prvním rokem k akci připojila a také upekla moučník do jablečné soutěže.

Řemeslný trh doplňovaly tvořivé dílničky, které byly neustále v obležení dětí. Ty se vydaly po stopách jablíček a učily se zručnosti, pozornosti a dalším dovednostem. Připraveno bylo nečekaně dvacet tři dílniček. K těm tradičním patřilo zdobení perníčků, řezbářství, keramická, jablečná a sklářská dílnička. Svoji šikovnost děti uplatnily i při šití na stroji, ve výtvarných dílnách, při drátování, vytváření mandal z písku nebo sázení bylinek. Starší děti se vesele zapojovaly do práce se dřevem. Možné bylo vyrobit si koupelnovou sůl, svíčky, jablečné krabi a další drobnosti. „Tvořivé dílničky jsou na zdejším festivalu velice žádané, proto jsme jejich nabídku oproti loňsku opět rozšířily,“ říká jedna z organizátorek Michaela Hupcejová z RC Lodička.

Jablečné slavnosti rozhodně dostály svému názvu. Velký jablečný stan skýtal během celodenního veselí dvanáct různých odrůd podzimních jablek od místních sadařů pana Ing. Jana Janovského z Otic a pana Jiřího Nedbala ze Všechrom. Novinkou byla ochutnávka 4 starých odrůd ze soukromých zahrad, které zajistila organizace ZO ČSOP Velké Popovice, jež se

svou činností zaměřuje zejména na uchování a ochranu unikátního krajinného rázu zdejšího Přírodního parku Velkopopovicko a ochranu přírodního a kulturního dědictví Velkých Popovic a okolí. Každý mohl ochutnat, a zapojit se do výběru nejlepší letošní odrůdy.

Po celý den byl pro návštěvníky k dispozici pomolog Ing. Vojtěch Ptáček, který ochotně odpovídal na nejrůznější dotazy ohledně ovocnářství. Taktéž představoval oblíbené původní odrůdy jablek a doporučoval zásady k jejich pěstování.

Jablečný stan se stal i dějištěm Soutěže o nejlepší jablečný zákusek. Letos soutěžily pekárenské provozovny, kavárny a jídelny z Prahy a Středočeského kraje. Zájem o zákusky byl mimořádný. Porotcem byla široká veřejnost, která zákusky hodnotila.

Nově byla vytvořena také VIP porota složená z moderátora Aleše Matouška, dále majitele areálu minigolfu pana Martina Peláka, kde se akce již od prvního ročníku koná, Pavlíny Šantorové Filkové, ředitelky MAS Říčansko a také paní Lenky Pixové, producentky muzikálu Alenka v kraji zázraků.
Do soutěže se celkem zapojilo 11 provozoven, jež napekly 15 lahodných zákusků. Nejrůznější jablečné koláče, řezy, záviny, košíčky, koláče a další byly krásné nejen na pohled, ale i chuť byla znamenitá. Vyhrát však může jen jeden. „Nejlepším letošním zákuskem návštěvníci zvolili Čokoládový sen s jablky a banány z kavárny „Posezení u Andělky“ ve Velkých Popovicích. Kavárna tak obhájila první místo z loňského roku. VIP porotě nejvíc chutnal Koláč Ondřej z pekárny "Ve Mlýně Ondřejov“ uvedla autorka jablečných slavností ve Strančicích Hana Jarošová. Nejlepší jablečnou odrůdou byla návštěvníky zvolena odrůda Rubín ze sadu pana Janovského z Otic, jako druhá se umístila odrůda Gala ze sadů Jiřího Nedbala z nedalekých Všechrom. Za nejlepší odrůdu vyhlásil pan Ptáček Rubinolu od pana Janovského z Otic. Ze starých odrůd návštěvníkům nejvíce chutnala odrůda Bernské růžové, ze soukromé zahrady. Jablka bylo možné na festivalu koupit přímo od místních sadařů, čímž byla zaručena jejich čerstvost.

Program na pódiu celý den přitahoval velikou pozornost. Hned při zahájení se pódia zhostil pan Petr Šušor, který přilákal ke společnému bubnování řadu rytmických nadšenců. Zpěvem a hrou na hudební nástroje obsadili pódium žáci ZUŠ Velké Popovice. Pěkné kousky a legraci předvedl pro děti klaun a kouzelník PET. Příjemnou atmosféru vytvořila bluegrassová hudební skupina Imperial a děvčata ze souboru historického tance Salome, které přijely zatančit na tuto akci již čtvrtým rokem. Hlavním hřebem programu bylo vystoupení divadla Hybernia v čele s Annou Slováčkovou (mj. známou také z pořadu Tvoje tvář má známý hlas) a Ernestem Čekanem a dětského sboru Coro Piccolo – společně představili nový muzikál Alenka v kraji zázraků. Následovaly dvě pohádky od divadla TOY Machine, básničky o dracích dětí ze třetích tříd ZŠ Strančice. Akrobatické kousky předvedli členové skupiny Ant Parkour Deadly Team Říčany. Moderování celého festivalu se profesionálně ujal DJ Aleš Matoušek.

Zábavu přinesl také Staročeský kolotoč na ruční pohon a střelnice. Nejmenší děti zaujala zvířátka, kozičky, poníci, morče a pejskové z Pony farmy Zelené údolí.

Krásné počasí, které panovalo v průběhu celého dne, přidávalo na spokojenosti všem návštěvníkům, kteří se v příjemném dějišti zdržovali i po skončení akce. „Letošní ročník se opět vydařil. Počasí nám neuvěřitelně přálo a přišlo tolik lidí, že jsme se báli, aby se do areálu vešli. Jsme rádi, že naše několikaměsíční přípravy byly odměněny spokojenými návštěvníky a úsměvy dětí z pěkných odměn,“ prohlásila Pavlína Šantorová Filková, ředitelka MAS Říčansko.

Poděkování patří partnerům a sponzorům, bez nichž by se akce nemohla uskutečnit.
Těmi jsou: obec Strančice, Středočeský kraj, Celostátní síť pro venkov, firma DMA kompenzační pomůcky, firma Bonavita, zámek Berchtold, tiskárna Tehov, Marius Pedersen, firma Mountfield, časopis Zahrádkář, Letní tábory OKO, časopis Zápraží, dobrovolní hasiči ze Svojšovic, Sady Ing. Jana Janovského, Ovocnářství Jiřího Nedbala, ZO ČSOP Velké Popovice a dále pak ZOO koutek farmy Zelené údolí.

Děkujeme všem provozovnám a pekárnám za účast v soutěži o nejlepší jablečný zákusek - Kavárně "Posezení u Andělky", firmě Golem Catering s.r.o., Pekárně Slunečnice - Marie Vrhelová, Cukrárně - Knittich, Jídelně ZŠ Stránčice, žáčkům zelené a oranžové třídy MŠ Stránčice, Psárské pekárně Laguna, Olivově nadaci, Pekárně Ve Mlýně Ondřejov, nadšeným maminkám ze spolku Sladké mlsání ReFresh! a Staročeské kuchyni – Riedlové Marii. Poděkování patří především výrobcům a lektorům tvořivých dílniček, kteří společně vytvořili krásnou atmosféru celé akce. Děkujeme Ing. Ptáčkovi za ovocnářskou poradnu. V neposlední řadě náleží poděkování majiteli areálu minigolfu ve Strančicích panu Martinu Pelákovi.
Tým organizátorů děkuje všem rodinám s dětmi a dalším návštěvníkům. Jsme rádi, že jsme mohli nabídnout nezapomenutelné zážitky.

Velký dík pak přikládáme dobrovolníkům Martině Trdlové, Petře Nyklové, Janě Sieglové, Elišce Olmerové s přítelem, Romaně Filkové, Petře Fialové, Katce Hrabánkové, manželům Jedličkovým, rodině Jarošových, rodině Přílučíkových, rodině Hupcejových, rodině Dočkalových, Karolíně Koucké, Míše Žabkové, Marii Šimáňové, Standovi Táborovci, Lucii Zárubové, Arnu Gillet, Robertu Pokornému a mladým zvukařům Vojtovi Hupcejovi, Sáře Podskalníkové a Tomášovi Pelákovi.
Závěrem řadě patří poděkování i našim rodinám, poslední dny před festivalem byly opravdu perné pro všechny.

S vděkem na dlani organizátorky:
Pavlína Šantorová Filková a Petra Přílučíková, MAS Říčansko,
Michaela Hupcejová, Rodinné centrum Lodička,
Hana Jarošová, autorka jablečných slavností, společnost Na Vlnách.

Fotografie: Robert Pokorný,
Michaela Hupcejová

Related Articles