Reportáže

Festival řemesel a Jablečné slavnosti 2017

Festival řemesel a Jablečné slavnosti 2017

Na letošním festivalu ve Strančicích nejvíce zaujali fríské koně

7.10.2017 V sobotu se uskutečnil již 7. ročník Festivalu řemesel a jablečných slavností ve Strančicích. Počasí bylo proměnlivé, ale obloha se vždy roztáhla a zasvítilo sluníčko. Připraven byl bohatý program na pódiu, kde letos nejvíce poutali pozornost černé fríské koně a svým příjemným pěveckým vystoupením úžasná a milá Miluška Voborníková. Dále pak mažoretky Berušky z Bezručky a vystoupení zpěváka a kytaristy Marka Jaroše.
Podzimní tradiční akci připravily organizace MAS Říčansko, Rodinné centrum Lodička a spolek Na Vlnách.
Místní akční skupina (MAS) Říčansko pomáhá rozvíjet kraj Říčanska a obohacovat jej pomocí dotačních programů a vyhlašováním výzev. Rodinné centrum Lodička pořádá kroužky a tvořivé kroužky pro rodiny a děti již 13 let. Spolek Na Vlnách organizuje každoročně úklidovou akci „Ukliďme Česko", v říjnu startuje s projektem Semínkovna a úzce spolupracuje s klubem SK Paluba, který otvírá v říjnu 2017 nové sportovní aktivity ve Strančicích.
Společně se tyto "spolky" rozhodly opět pobavit a zaujmout říčanský kraj staročeským festivalem s řemesly a slavností jablek povýšit české ovocné odrůdy zde za Prahou.
Ač nám v tomto týdnu teplotní výše spadla na hodnoty kolem 10°C, všichni od brzkého rána pracovali na tom, aby vše bylo připraveno a v jedenáct hodin mohl být festival zahájen. Výzdobu areálu zpestřily výrobky a obrázky v podobě jablíček od dětí z MŠ Strančice.

 
 
 
 
Téměř 50 stánků nabízelo především regionální výrobky místních i přespolních řemeslníků. Naprostou většinu z nich tvořili držitelé regionálních značek. Organizátoři preferují tradiční ručně vyráběné zboží oceněné certifikátem "Zápraží" originální produkt® (regionální značka oblasti Říčanska a Dolnobřežanska).
Dále přijeli řemeslníci s výrobky registrovaných značek z Polabí, Toulavy, Vysočiny, Orlických hor a dalších regionů. Každý si mohl pořídit ručně vyráběné šperky, perníky, kabelky, pletené zboží, keramiku, vitráže, med, lidové kroje, koření, marmelády, mýdla, doplňky do domácnosti i kuchyně a další.
Mlsným jazýčkům neunikly vína, šťávy, domácí sirupy, burčák, voňavá káva, sladké valašské frgály, čokoládové nářadí a další cukrovinky, či nejrůznější speciality raw chuťovky, nebo pochoutky jako langoše, palačinky, bramborové spirálky a vynikající byly klobásy z Řeznictví Strančice a ze Slovenska.
Řemeslný trh doplňovaly tvořivé dílničky pro děti, které se učily řemeslné zručnosti, pozornosti a dalším dovednostem. Připraveno bylo šestnáct dílniček. K těm tradičním patřilo zdobení perníčků, truhlářská, keramická, šicí, jablečná a sklářská dílnička. Možné bylo vyrobit si koupelovou sůl, svíčky z včelího vosku, pískovou mandalu s jablíčky a další drobnosti.
„Tvořivé dílničky jsou na zdejším festivalu velmi oblíbené, letos jsme návštěvníkům doporučili zejména sedm workshopů regionálních výrobců se značkou Zápraží," říká jedna z organizátorek Michaela Hupcejová z Rodinného centra Lodička.

 
 
 
 
Jablečné slavnosti rozhodně dostály svému názvu. Velký jablečný stan skýtal během celodenního veselí 9 různých odrůd podzimních jablek od osvědčeného sadaře pana Ing. Jana Janovského z Otic a 5 odrůd pana Jiřího Nedbala ze Všechrom, který na místě svá jablka prodával.
Nabídnuté byly ochutnávky pěti starých odrůd ze soukromých zahrad, které zajistila organizace ZO ČSOP Velké Popovice, jež se svou činností zaměřuje zejména na uchování a ochranu unikátního krajinného rázu zdejšího Přírodního parku Velkopopovicko a ochranu přírodního a kulturního dědictví Velkých Popovic a okolí. Každý mohl ochutnat nejlepší letošní odrůdy.
Nejlepší jablečnou odrůdou byla porotou zvolena ze sadu pana Ing. Jana Janovského z Otic odrůda Rajka. Nejlepší odrůdou ze sadů Jiřího Nedbala z nedalekých Všechrom se dělí o prvenství odrůda Gala s Bohemií. Ze starých odrůd ČSOP nejvíce chutnala odrůda Parména zlatá. Jablka bylo možné na festivalu koupit přímo od místních sadařů, čímž byla zaručena jejich čerstvost.
Očekávaná Soutěž o nejlepší jablečný zákusek se odehrávala v jablečném stanu. Letos opět soutěžily pekárenské provozovny, kavárny a jídelny Středočeského kraje a okolí. Zájem o zákusky byl mimořádný. Jejich chuť hodnotila jak porota, tak široká veřejnost, která zákusky mohla za symbolickou cenu zakoupit a ochutnat a ochutnat.
K ohodnocení jablek a moučníků byla vybrána VIP porota tvořená moderátorkou Janou Tywoniakovou, dále paní ředitelkou MAS Říčansko Pavlínou Šantorovou Filkovou, majitelem areálu minigolfu panem Martinem Pelákem, paní ředitelkou ZŠ Strančice Kateřinou Schejbalovou a VIP hostem zpěvačkou Miluškou Voborníkovou.
Do soutěže se celkem zapojilo 14 provozoven, jež napekly 27 lahodných zákusků. Nejrůznější jablečné koláče, řezy, dorty, záviny, košíčky, koláče, buchty a další byly krásné nejen na pohled, ale i chuť byla znamenitá. Vyhrát však může jen jeden. Nejlepším letošním zákuskem porota zvolila moučník č. 13 Jablečný kremeš z kavárny „Posezení u Andělky" ve Velkých Popovicích. Kavárna tak nečekaně obhájila třetím rokem svá vítězství předešlých let a potvrdila uznání kvalitní a dobré pekárny výjimečných moučníků.

 
 
 
 
"VIP porotu zaujal netradiční dezert č. 15 Košíček s karamelizovanými jablky a pyré z gorgonzoly od provozovny Re Fresh! z Prahy, který získal speciální cenu," uvedla autorka jablečných slavností ve Strančicích Hana Jarošová. Novinkou byl letos moučník mírně pálivý - Česneko-medový dort.
Provozovnám, které věnovaly moučník do soutěže a kterým mockrát děkujeme za účast, byly: Cukrárna - Andrea Knittich, DADA CAKES, Domov Laguna Psáry - Psárská pekárna Laguna, Golem Catering s.r.o., Hotel zámek Berchtold, Jídelna ZŠ Strančice, Kavárna "Posezení u Andělky", My Refresh!, Od bobu, Od Voclů, Pekařství Slunečnice - Marie Vrhelová, nová strančická Cukrárna u Moučků, Kubín, s.r.o. a jeho nový jablečný frgál... Díky!
Program na pódiu praskal ve švech. Hned po zahájení předtančily před diváky krásné dívky Salome v historických šatech s účesy a šperky té doby. Hrou na hudební nástroje obsadili pódium nadaní žáci ZUŠ Josefa Lady Velké Popovice.

 
 
 
 
Úspěch sklidila taneční vystoupení rázných a pochodových kroků děvčat klubu mažoretek Jany Mrázkové Berušky z Bezručky z Říčan a také tanečnice street dance Taneční školy Dance - Lucky Lucie Feglarové ze Strančic. Obdivuhodné v tomto počasí bylo, jak se vyrovnávaly s podkluzováním na mokrém listí při přemetech a skocích.
Hlavním hřebem programu byli černé fríské koně manželů Novotných.
Pěvecké vystoupení nechybělo ani tentokrát.
Samostatně vystoupily dva zpěváci. Jedním byla hvězda semaforu sedmdesátých let a zpěvačka kapely Apollo Band & Petra Spáleného, obyvatelka Říčan a náš VIP host Miluška Voborníková, která rozjela na pódiu svoje hity, což nejedno srdce zahřálo a potěšilo.
Druhým byl mladý a talentovaný zpěvák a kytarista Marek Jaroš, který publiku mimo jiné představil vlastní skladby. V tvorbě hudby se nejvíce inspiruje u folkových a rockových hudebníků.
 
 
 
Během dne mezi dešťovými sprškami děti pobavily dvě pohádky od divadla „Kaká" a rodiče také nadšeně tleskali básničkám o jablíčkách dětem z druhých tříd ZŠ Strančice s učitelkami Brožkovou a Hrbkovou.
Pohodovou atmosféru na závěr vytvořila western country hudební skupina Duha v čele s kapelníkem Janem Horálkem. Moderováním celého festivalu provázela Jana Tywoniaková. Zábavu přinesl také Staročeský kolotoč na ruční pohon a střelnice. Nejmenší děti zaujala zvířátka, koza a ovce z farmy pana Havlíčka.
Poděkování patří partnerům a sponzorům a vystupujícím, bez nichž by se akce nemohla uskutečnit.
Těmi jsou: obec Strančice, Středočeský kraj, firma DMA kompenzační pomůcky Kunice, firma Bonavita Kunice Vidovice, dětský ráj a zámek Berchtold, Marius Pedersen, časopis Zahrádkář, Letní tábory OKO, MŠ Strančice, dobrovolní hasiči ze Svojšovic, Sady Otice Ing. Jana Janovského, Ovocnářství Jiřího Nedbala, ZO ČSOP Velké Popovice, svazek obcí Ladův kraj, Pyramid Interiér, tiskárna Tehov, Lenner motors Hyundai, SK Paluba a dále pak ZOO koutek pana Havlíčka zahradnické služby Arborn.
Děkujeme všem vystupujícím dětem a ZŠ Strančice, Taneční škole Dance - Lucky a mažoretkám Berušky z Bezručky, Markovi Jarošovi a dětem ze ZUŠ Josefa Lady z Velkých Popovic.
Za ceny a odměny děkujeme společnostem Bonavita Kunice - celozrnné pochutiny, DMA kompenzační pomůcky - finanční dar, Dětský ráj zámku Berchtold - volné vstupenky, SK Paluba – vouchery na skupinové lekce, a prodejcům a řemeslníkům Vinařství Žáček Kutná Hora, Dvořák Miloslav-skleněné svícínky, Balónky DELIS- paní Skalická, Eva Tatoušková - šití lidových krojů, Martina Teclová - koupelové soli, Martina Bárová - šperky a také společnosti Lenner Motors s.r.o. Hyundai.
 
 
 
"Počasí bylo střídavé a chladivé a občas i zasvítilo sluníčko, tak jsme rádi, že si lidé tento sedmý ročník nenechali ujít," uvedla Pavlína Šantorová Filková, ředitelka MAS Říčansko.
Poděkování patří především výrobcům a lektorům tvořivých dílniček, kteří společně vytvořili krásnou atmosféru celé akce. Děkujeme majitelům za zapůjčení pole mezi obcemi na přechodné festivalové parkoviště. V neposlední řadě náleží poděkování majiteli areálu minigolfu ve Strančicích panu Martinu Pelákovi.
Velký dík přikládáme dobrovolníkům Janě Dočkalové, Janě Siglové, Kateřině Hrabánkové a její dceři, rodině Jarošových, rodině Hupcejových, rodině Filkových - Šantorových, rodině Přílučíkových, Anně Babejové, Petře Fialové, Karolíně Koucké, rodině Šimáňových, vedoucím z táborů Standovi Táborovci, Danu Broklovi, Martině Adamíkové, Tereze Hoppové, kamarádům Arnovi Gillet, Robertu Pokornému a Petrovi Nepevnému a mladým zvukařům Vojtovi Hupcejovi, Vojtovi Dresslerovi a Tomášovi Pelákovi.   
Tým organizátorů děkuje všem rodinám s dětmi a dalším návštěvníkům. Jsme rády, že jsme mohly nabídnout nezapomenutelné zážitky i přes kolotoč v práci a doma kolem našich dětí.
 
 
S vděkem na srdci organizátorky: 
Pavlína Šantorová Filková a Petra Přílučíková - manažerky MAS Říčansko
Michaela Hupcejová - předsedkyně Rodinného centra Lodička
Hana Jarošová - autorka jablečných slavností, spolek Na Vlnách.
 
Fotografie: © Robert Pokorný, Michaela Hupcejová

Related Articles