Reportáže

První strančický fesťák 2019

První strančický fesťák 2019

První fesťák ve Strančicích a 900 lidí v zábavě

Pokud jste zavítali třetí zářijovou sobotu 21.9.2019 do areálu minigolfu ve Strančicích, stali jste se součástí 1. ročníku festivalu hudby a řemesel Strančické záření.

Pořadatel Rodinné centrum Lodička tak navázalo na 7 úspěšných ročníků Jablečných slavností. Avšak do stejného rozjetého vlaku nastoupit nelze. Lze vytvořit novou zajímavou příjemnou událost pro rodiny a místní lidi?
  

 

Na samém počátku byl úmysl uspořádat hudební událost, malý festiválek bluegrassu, country a folku, tak pro 100 lidí. Ovšem hudební znamená profesionálního zvukaře, podium, mikrofony, reprosoustavy, osvětlení, zázemí. Zásadní je výběr kapel, které se koncertováním neživí, ale baví je to. Nebylo to snadné, museli jsme se rozhodnout pro půl roku pilné práce, obzvlášť v posledních dvou měsících.

Název „Strančické záření“ přišel jako blesk z čistého nebe. Babí léto mají všude a měsíc „září“ vybízí zářit, ještě než začne krutá zima, bláto a plískanice.
Nejdůležitější je podpora obce a místo, kde se bude akce konat. Areál minigolfu, naproti „kojeňáku“ je už vyzkoušený a vždy ho lidi i prodejci chválili za jeho parkové prostředí. To znamenalo přesvědčit zastupitele a komisi, získat důvěru, finanční podporu pro technické zajištění akce a zázemí. Rada obce vyslyšela naše plány a podpořila nás. Je prima mít zábavu „u nosu“, bez nutnosti cestovat do Říčan nebo do Prahy.
 
Na festivalu vystoupilo 7 hudebních skupin rozličných žánrů, od bluegrassu (Imperial, Brazos), přes country (Žízniví dubáci), ethno-folk-rock (Načarej), pop-funk (Luxus) po rockový nářez v provedení kapel Rockin‘ Chair a Nemytá bambule z Kunic. Zejména dětem bylo určeno představení tanečně hudební skupiny TiDiTaDe, pohádka „Legenda o posvátném stromu“. Divoké uskupení TiDiTaDe se specializuje na hudbu a tanec západní Afriky. Kromě pohádky vyzvala děti i rodiče k opičímu tanci za doprovodu afrických bubnů a nástrojů. Na pohádku z jejich reportoáru se mohou děti těšit i při Vánočním setkání 21.12.2019 na náměstí ve Strančicích.
  
 
 
 
 
Děti také vystupovaly na pódiu a hrály a dováděly a radovaly se celý den.
Mnohé svým vystoupením potěšil sbor Coro Piccolo z Kolovrat a žáčci Základní umělecké školy Josefa Lady z Velkých Popovic. Zapojili se i studenti. Výtvarné umění reprezentovala mladá talentovaná umělkyně, strančická rodačka, studentka umělecké výtvarné školy Šarlota Fixl. Její obrazy jste mohli shlédnout v Galerii v přírodě. Řemeslníci spolu s RC Lodička nabídli dětem 11 tvořivých dílniček se závěrečnou odměnou. Děti si vyzkoušely řemesla, dílničky s výrobky z keramiky, ze dřeva, ze skla, textilní výrobky, perníky nebo medem. Zábavu nabízel i středověký kolotoč na kliku se střelnicí a skákací hrad. Svoji šikovnost děti prokázaly také při DJ workshopu, sjíždění gramodesek. Mnohé děti vypadaly jako zvířátka, nebo krásné víly potom, co byly dekorovány facepaintingem a třpytivými kamínky. Některé řádily pod podiem do pozdních večerních hodin. 
 
 
 
 
 
Řemeslné stánky trošku vešly do ústraní celé akce, ale i tak mnozí neváhali a zakoupili šperky, květiny, dekorace, pochoutky, keramiku nebo dobrý nápoj. Občerstvení bylo velmi chutné, za což děkujeme našim prodejcům. Pan Růžička ve stánku Café Latte art, kreslil v mléčné pěně obličeje známých osobností i portréty návštěvníků. Nechybělo pivo ani dostatek vína. Asistovali nám pracovníci Rychlé Záchranné Pomoci z Medical Service Davepo se svými figurínami předváděli první pomoc.
  
  
 
O zdárný chod festivalu se postaralo 40 dobrovolníků a rodin sdružených kolem RC Lodička, dále pomohli mladí členové Taekwon-Do Strančice a Taekwon-Do Sparing Mnichovice, a zkušení, ostřílení chlapi, členové Sboru dobrovolných hasičů Svojšovice.  Oceňujeme i zapojení mládeže, které neváhala přiložit ruku k dílu.  Děkujeme.
Festivalové prostředí podium a kulisy jsme vyzdobili díky práci učitelek s dětmi z MŠ Strančice jejich podzimními dekoracemi. Chryzantémovou výzdobu zapůjčila firma Květiny u Toma z Vršovic.
 
Děkujeme, partneři, bez Vás by akce neproběhla.
Strančické záření by se neuskutečnilo bez sponzorů. Velmi si vážíme podpory Obce Strančice. Poděkování patří také Středočeskému kraji, firmě DMA kompenzační pomůcky, firmě Bonavita Kunice Vidovice, Dětskému ráji a Hotelu zámek Berchtold, firmě Valeon – Elektrocentrály Všechromy, MAS Říčansko, SKC Ondřejov, Auto Babiš s r.o., časopisu Zápraží, dobrovolným hasičům ze Svojšovic, Mnichovic, Tehovce a Všestar, Letním táborům OKO, Mateřské školce Strančice, Muzeu Říčany, Olze Kudrnové, oddílu Taekwon- do Strančice, Taekwon- do Sparing, Pekařství Frydrych, Lenner Motors a svozu a sběru odpadů firmě Marius Pedersen.
Poděkování patří zejména majiteli krásného areálu minigolfu ve Strančicích panu Martinu Pelákovi, ...kde bychom našli vhodnější přírodní amfiteátr ve Strančicích a okolí?
Děkujeme také obyvatelům Strančic za vstřícnost a pochopení a omlouváme se za případné komplikace, které tato velká událost mohla způsobit.
 
 
Závěrem
Počasí nám přálo, slunečný den byl k zábavě v parku jako stvořený. Potěšily nás rozzářené tváře roztančených diváků a divaček v závěru festivalu a mnohé kladné ohlasy. Jak už to tak bývá, našli se i kritici akce, někomu chyběla jablka, jinému vadí vstupné, nebo regulované parkování. Jablečným slavnostem je odzvoněno, z organizačních i finančních důvodů. V minulosti je pořádaly tři partnerské společnosti, mraky dobrovolníků, mraky práce, mraky prodejců. A jeden rok byl lepší než předchozí. Davy lidí, přehlídka umělců malých i velkých. Nelze překonat a jet ve stejných kolejích dál. Není nutná masová akce pro pobavení komunity.
Parkování jsme letos zajistili na vyhrazených parkovištích v dochozí vzdálenosti, velkou pozornost jsme věnovali, nejen dopravnímu značení. Vstupné, spolu se sponzorskými dary, doufejme, pokryje alespoň nezbytné náklady, i když účinkující vystupovali za symbolickou odměnu. Celá akce je nezisková. Organizátoři investovali do přípravy, stavby a následné demontáže a odvozu stovky hodin času, práce a energie, mnohdy i peněz. 
   
 
Malá nebo velká podzimní událost ale ukázala, že se můžeme opět sejít jako komunita a rozptýlit se s přáteli a sousedy a o to nám všem šlo především. Třistapatnáct dětí se bavilo, z toho polovička byla zdarma vzhledem k věku a výšce postavy. Dalších 170 lidí v zákulisí. Celkově se zde pobavilo 900 osob.  O to víc si ceníme toho, že se akce vydařila.
Nicméně, do příštího ročníku 19.9.2020 máme o čem přemýšlet.
 
Za organizátora akce Rodinné centrum Lodička Jana Dočkalová, Michaela Hupcejová, Robert Pokorný a Monika Soukupová.
 
 
  
 
 
 
 
Zdroj foto: Alexandr Hupcej, Robert Pokorný
Zdroj video: Alexandr Hupcej
 

Related Articles