Reportáže

Pátá záře ve Strančicích

ZÁŘenÍ má již pětiletou historii v naší vsi kousek za Prahou. Jednou za rok můžete přijít do strančického parku za kvalitní nabídkou multižánrového festivalu skvělé hudby, pestré zábavy a zajímavostí pro děti s kulturním zážitkem. Nejpodstatnější částí hudební události jsou samozřejmě kapely a jejich pěvecké a muzikantské vystoupení. Letos kvalitní zvuk díky dotaci a podpoře Středočeského kraje z Fondu hejtmana a "Podpoře hejtmanky". Děkujeme moc.
Na podiu 23. září 2023 LIVE STAGE opět zářilo plno hvězd, zpěváků a skupin. Hned po obědě nám relax trávení zpříjemnila pohodičková country-bluegrassová kapela DOBRÝ STRUNY. Velkou pochvalu a dynamičnost, veselost a hravost diváků vzbudili chlapci s táborskou kapelou PESHATA. Folkovým posluchačům se báječně uvedl se svými "bonmoty" a zpěvem oblíbený a vzácný host VÁCLAV KOUBEK se svým triem z Chotěmického statku z jihu. Chvilku poté svoje velkolepé, hudební a světelné ántré představili čtyři kluci z CH:AI. Publikum moc pobavili, potěšili a roztančili. Po krátkém pozdravu starosty Obce Strančice Oldřicha Trejbala přišli na řadu říčanští mladíčci se svou zpěvačkou z NERVOUS. Nejpočetnější skupinou byli chlapci s velmi příjemnou, pohodovou a veselou hudbou z POHŘEBNÍ KAPELY. Na závěr jsme se dočkali oblíbené kunické ze sousedství, NEMYTÉ BAMBULE a jejich frontmana Ondřeje Lisníka. Ti úspěšně pátý ročník uzavřeli těsně po půlnoci.
Celým odpolednem nás provedla Veronika Jiravová v rozkošném černém kloboučku a černém dresscodu.
O kvalitní zvukový zážitek se nám všem postaral a vyladil mistr zvuku Jiří Hofman a jeho pravá ruka na podiu Vojta Hupcej.
Na place před stagí vylepšili prostor mezi hudebními skupinami zábavné bloky. Velmi úspěšným a rytmickým byla skupina bubeníků SAMBABAND drummera R. Břicháče ze ZUŠ Říčany. Svoje nadšení a možnosti dívčího pohybu nabídnul sportovní oddíl dětí STRONG GIRLS a hiphop show zatančily holky z výběrové taneční školy Elements Crew z Kolodějů s Rade Brusch. 
Festivalové odpoledne před skupinou CHAI natáhl pauzu "Pivní challenge", třetí ročník divácké soutěže. Cílem bylo udržet půllitr nápoje před sebou s nataženou paží. Bylo to napínavé, 15 dětí limču a 15 žen a 15 mužů, za určitých podmínek a ztížení oproti mladším, nebo ženskému pohlaví. Odměnou za výdrž byly dobrůtky, křupínky od Bonavity, pár cen od prodejců z festivalu a samozřejmě limo nebo pivko!
OPEN STAGE PARK, nebo-li zadní část byla věnována rodinám a jejich zábavě přes odpoledne. Po třetí hodince byla pro děti zahraná krásná Krkonošská pohádka od Divadelního souboru UCHO z Uhříněvsi. Řemeslníci, prodejci spolu s Rodinným centrem Lodička nabídli dětem 14 tvořivých zábaviček s odměnou za polovičku splněných úkolů. Děti se mohly povozit na kolotoči, střílet kuší, vyrábět dekoraci, náramky, korálkovat, čajové tvoření, legohraní, pomalovat obličej, zahrát minigolf se zámkem Berchtold přímo s panem Růžičkou.  Za odměnu ve svých dovednostech ve workshopech získaly děti sladkost, nafukovací balónek, ořechovou tyčinku od Bonavity a drobnou hračku. 
Zajímavostí bylo setkání s fotbalistou Antonínem Panenkou s autogramiádou.
Exkluzivní workshopy byly tentokrát COOL DJ SCHOOL Honzy Bičáka na gramofonových deskách, taneční workshop HIP HOP, STREET dance s Radkem Brusch a perličkou byl GRAFFITI s Fugym, načrtnout návrh a nasprejovat si nápis na fólii mezi stromy. Jógový workshop s Šarlotou byl možností pro relax a protažení, mohli si vyzkoušet dospělí.
Díky graffiti street art malbě, jsme si nechali vyrobit nápis a logo pro festival "Strančické Záření". Bomba! 
Prodejní stánky nabídly možnost obdivování a zakoupením šperků, dekorací, čelenek, sukýnek, oblečků, bloky a voňavé karty, vykuřovadla, vůně do koupele a panenky a další drobnosti. Občerstvení bylo dosti, za což děkujeme našim prodejcům, zvláště pak provozovateli občerstvení Bistrogolfu panu Michalovi a Honzovi s rodinami
Zdravotnická dohled nám zajišťovali záchranáři z POMÁHEJ KVALITNĚ se svými figurínami předváděli první pomoc a zkoušeli návštěvníky poskytnout KPR zraněnému.
Obrovský dík všem dobrovolníkům, zvukařům, prodejcům vstupného, pracovníkům bezpečnostní agentury, obsluze kapel, záchranářům, kamarádům, stavitelům podia a stánků, kapelám, fotografům, sdílečům na facebooku a všem rodinám sdružených kolem Rodinného centra Lodička za spolupráci a ochotu přiložit ruku k dílu. Zapojeny byly celé rodiny.
Vážíme si podpory a důvěry Obce Strančice v naší snahu o dobře připravený pestrý programu pro obyvatele a sousedy. 
Partnery jsou už pár let stálice a proto veliký dík Obci Strančice, Obci Světice, firmě DMA kompenzační pomůcky, firmě Bonavita Kunice-Vidovice, zámek Berchtold, Středočeskému kraji, AHV ekologický servis, Sportovnímu spolku STRONG GIRLS, firmě Valeon – Elektrocentrály Všechromy, MAS Říčansko, Letním táborům OKO, Mateřské školce Strančice, Občanskému sdružení ASANACE, portálu KUDY Z NUDY, BANDzone, Festivaly.cz, měsíčníku Zápraží,  Pekařství Frydrych, taneční škole Elements crew a ZUŠ Říčany, záchranářům Pomáhej Kvalitně, firmě Pro Security zajištující bezpečnost a dodržování návštěvního řádu festivalu a svozu a sběru odpadů firmě Marius Pedersen a Českým toaletám.
Děkujeme moc všem divákům, dětem, návštěvníkům, rodinkám a příznivcům za fajn odpoledne a večer. Děkujeme všem, že se přišli pobavit. 
Jménem organizátora akce Rodinné centrum Lodička nashledanou na šestém ročníku 21. září 2024 opět v parku Strančice.
Michaela Hupcejová, Robert Pokorný a Monika Soukupová a moderátorka Verča Jiravová a silný výkonný tým ochotných pomocníků a makáčů.

Zvukař: Jiří Hofman a Vojtěch Hupcej
Zdroj foto: Martin Mašín a Petr Holeček, Robert Pokorný
Zdroj video: Michal Špejra

Related Articles